Je pro pokročilé lepší lektor rodilák, nebo Čech?

Je pro pokročilé lepší lektor rodilák, nebo Čech?

Přečtěte si prosím následující věty a v duchu si upřímně řekněte, s kolika z nich souhlasíte:

  • Začátečník potřebuje lektora z Česka, pokročilý rodilého mluvčího.
  • Lektor z Česka lépe vysvětlí gramatiku, zatímco lektor rodilák slovní zásobu a výslovnost.
  • Od úrovně B2 nemají smysl hodiny s lektorem z Česka, protože už mě nikam neposune.
  • Angličtinu mě lépe naučí lektor, se kterým nemohu používat svůj rodný jazyk.
  • Lektor z Česka více trvá na opravě chyb, rodilák to tolik nehrotí.

Jestli máte alespoň 3 body z 5, stali jste se obětí jedné z největších lží, omylů a předsudků, jaké v jazykové výuce existují. Není to vaše vina – stejné odpovědi by vám nejspíš dalo 80 % vašich známých, kolegů a bohužel i ředitelů škol. Inzeráty na výuku propagují hodiny s rodilým mluvčím, na YouTube se dozvíte, jak zaručeně znít jako Brit nebo Američan, a mít lektora rodiláka (natož s rodilákem chodit!) je známka pokročilosti a prestiže. V čem je teda problém?

Já sama bych před pár lety zaškrtla tak čtyři věty. Jako studentka jsem zažila spoustu lektorů Čechů, Slováků, Britů, Američanů, Kanaďanů… Učila jsem kurzy napůl, přebírala kurzy po jiných lektorech. A víte co? Dnes vám zodpovědně mohu říct, že zkoumání, jaký má váš lektor pas, je naprostá ztráta času. Národnost vám totiž nezaručí vůbec nic.

Už víte, co je ta lež, omyl a předsudek? No přece to, že za váš pokrok je zodpovědný lektor. Že vám stačí nasávat jeho angličtinu a ona se ta výslovnost nějak srovná. Že ta hodina týdně, kdy si budete povídat o Trumpovi a nebo vám lektor útrpně opraví každý kondicionál, vám angličtinu vytáhne a vy ten call s klientem konečně dáte. Tady je zakopaný pes – a ne ve falešném dilematu rodilák versus Čech.

Credit: Goderuna

Jak tedy vybírat lektora? Předně mějte na paměti, že vy se musíte nejenom chtít učit, ale také musíte vědět, proč to děláte. To učení už totiž nepůjde tak, jako když vám bylo 15. Rodina, práce, stres, zdraví… znáte to. Proto musíte vy i váš lektor znát vaše „proč“ a aktivity na hodině I MIMO NI musí k vašemu „proč“ bezpodmínečně směřovat. Můžete chtít znít jako Benedict Cumberbatch, můžete chtít mít přítelkyni Američanku, můžete chtít cokoliv. Není ale tak důležité, odkud váš lektor je – ptejte se, jak vám pomůže dosáhnout vašeho „proč“, a důvěřujte mu, že vás k němu dovede.

  • Začátečník i pokročilý potřebují lektora, který zná váš cíl a pomůže vám ho dosáhnout.
  • Zkušený lektor z Česka i lektor rodilák vám vysvětlí to, co ke zlepšení právě potřebujete.
  • Od žádné úrovně nemají smysl hodiny s lektorem, pokud pro svoji angličtinu neuděláte nic jiného.
  • Angličtinu vás lépe naučí lektor, se kterým se nemůžete vymlouvat na nedostatek času.
  • Zkušený lektor z Česka i lektor rodilák budou trvat na tom, abyste pracovali se svou motivací.

Neznáte svoje „proč“, ale chcete se učit anglicky? Napište mi a něco s tím uděláme.